Стомашна киселина и гастрит
Гастритът е медицинско състояние, характеризиращо се с възпаление или дразнене на лигавицата на стомаха. То може да бъде остро, което означава, че възниква внезапно и обикновено е краткотрайно, или хронично, което означава, че е дългосрочно състояние, което може да продължи дълъг период от време. Най-честите симптоми на гастрит включват коремна болка или дискомфорт, гадене, повръщане, загуба на апетит, подуване на корема и усещане за ситост след хранене. Други симптоми могат да включват усещане за парене или тежест в стомаха, киселини, лошо храносмилане и оригване. Има няколко причини, които могат да допринесат за развитието на гастрит, включително:
- хеликобактер пилори инфекция
- други вирусни или бактериални инфекции
- хронична употреба на аспирин, ибупрофен и др.
- консумацията на твърде много алкохол
- жлъчен рефлукс
- стрес
- автоимунни нарушения
- или възпаление, причинено от храна (независимо дали става въпрос за възпалителни храни или индивидуална чувствителност към някои храни).
Стомашна киселина и гастрит – деликатно и интелигентно отношение
Да се опитвате да повишите стомашната киселина, докато имате гастрит, НЕ е най-доброто или първото нещо, което трябва да направите. Това е като да добавите масло към вече разярилият се огън. Правете разлика между адекватна и допълнителна стомашна киселина.
Адекватната стомашна киселина е необходима за предотвратяване на H Pylori и другите инфекции, които водят до гастрит. Служи за стерилизиране на храната. Стомашната киселина активира храносмилателните ензими, от които зависи разграждането на въглехидрати, мазнини и други хранителни вещества в тънките черва. Т.е. без стомашната киселина хранителните комплекси (особено протеини, но също и нишестета и захари) избягват храносмилането и могат да подхранват микробите в стомаха и червата, което води до свръхрастеж на бактерии. За да го избегнете трябва да направите две важни неща, преди изобщо да се опитате да увеличите стомашната си киселина.
1.Трябва да се определи защо имате гастрит и естествено адекватно да се отървете от него като се консултирате на време със специалист гастроентеролог и диетолог. Съвместно може да
- коментирате как да възстановите нормалната функция на стомашната лигавица и то с правилните медикаменти и хранителни вещества
- да се доверете на хранителни вещества в помощ за лечението на гастрита.
Като специалист по хранене, допълвам, че в изграждане нормалното състояние на стомашната лигавица, терапията може да включва определени добавки и билкови комбинации, които не са табу. Някои от тях са
- DGL (източник на екстракт от корен на женско биле), хлъзгав бряст, корен от бяла ружа или алое вера
- цинк, глутамин, глицин и други аминокиселини
- антиоксиданти като кверцетин
- някои противовъзпалителни съставки като куркума, рибено масло и др.
2.Повишете стомашната киселина, след като излекувате гастрита. След като сте се справили с първопричините за гастрит и сте ги елиминирали и след това сте успели да успокоите възпалението чрез изграждане на стомашната лигавица, тогава можете да започнете да възстановявате нивата стомашната киселинност. Някои от хранителните вещества, които можете да опитате, включват:
- ябълков оцет: разреден във вода, добавя се към салати или на капсули
- джинджифил: добавете към храната или направете чай
- лимон или лайм: добавете към ястия, салата, вода или чай
- бетаин HCL (хидрохлорид): обикновено под формата на капсули, като използвайте с повишено внимание
- и храносмилателни битери: обикновено в капсули или екстрахирани, също използвайте с повишено внимание.
Как да се лекува гастрит?
Възможно е да излекувате гастрита, ако следвате правилните стъпки за премахване на първопричините и възстановяване и излекуване на лигавицата на червата.Тези стъпки включват Всеобхватен подход, който се фокусира върху функционални медицински тестове, персонализирана диета, промени в начина на живот и прием на допълнителни хранителни и билкови добавки вместо фармацевтични продукти.