Стомашна киселина и гастрит
Гастритът е едно от най-често срещаните гастроинтестинални състояния, което засяга милиони хора по света. Той представлява възпаление на лигавицата на стомаха, което може да бъде остро или хронично. Съвременната медицина все повече обръща внимание на функционалния подход към лечението на гастрита, като се стреми да разбере първопричините за неговото възникване и да ги елиминира. Така медицинската общност можем не само да лекуваме симптомите, но и да предотвратим рецидивите на състоянието.
Причини и диагностика
Гастритът може да бъде предизвикан от множество фактори, включително инфекция с Helicobacter pylori, която е основен рисков фактор в 70-80% от случаите, хронична употреба на нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС) като аспирин и ибупрофен, както и прекомерната консумация на алкохол. Освен това, състоянието може да се дължи на стрес, жлъчен рефлукс, автоимунни заболявания и индивидуална чувствителност към определени храни.
Ключова част от съвременната гастроентерология е ранната и прецизна диагностика на гастрит, чрез ендоскопия и биопсия, както и тестовете за наличието на Helicobacter pylori. Ранното откриване позволява по-ефективно лечение и превенция на усложненията.
Стомашната киселина: баланс между недостиг и излишък
Една от основните функции на стомашната киселина е да спомага за храносмилането и защитата на организма от патогени. При недостиг на киселина, рискът от бактериални инфекции и дисбаланс в микрофлората на стомаха се увеличава, което може да доведе до гастрит. Парадоксално, обаче, опитът за увеличаване на стомашната киселина по време на активно възпаление би бил контрапродуктивен и дори опасен.
В моята практика като специалист по хранене, аз често срещам пациенти, които се опитват да повишат стомашната си киселинност, но преди да се направи това, е необходимо първо да се лекува възпалението на лигавицата. Винаги препоръчвам да се консултирате с гастроентеролог, за да се определи точната причина за гастрита и да се приложи подходяща терапия.
Лечение на гастрит: от традиционната към съвременната медицина
Традиционните методи за лечение на гастрит включват антибиотици за елиминиране на Helicobacter pylori и инхибитори на протонната помпа (IPP) за намаляване на производството на стомашна киселина. Макар и ефективни в краткосрочен план, тези лекарства често имат странични ефекти, включително нарушаване на абсорбцията на основни хранителни вещества.
Съвременната функционална медицина предлага по-комплексен подход, който включва диететика, промени в начина на живот и използването на естествени добавки, които подпомагат възстановяването на лигавицата на стомаха. Сред тях се отличават:
- DGL (Деглициризиниран екстракт от женско биле) – подпомага регенерацията на лигавицата и успокоява възпалението.
- Хлъзгав бряст и корен от бяла ружа – създават защитен слой върху стомашната лигавица, който я предпазва от допълнителни увреждания.
- Глутамин, цинк и глицин – помагат за възстановяването на тъканите и подобряват бариерната функция на стомаха.
Как да повишите стомашната киселина правилно
След като се постигне контрол над гастрита и възпалението е успокоено, тогава е безопасно да се повиши стомашната киселина, ако има дефицит. Това може да се направи чрез добавки като бетаин HCL (с повишено внимание), както и натурални методи, като прием на ябълков оцет (разреден във вода) и джинджифилов чай, които стимулират производството на киселина по естествен начин.
Препоръчвам и използването на храносмилателни битери, които стимулират естественото производство на стомашни сокове. Въпреки това, тези методи трябва да се прилагат с внимание и след консултация със специалист, за да не се предизвика повторно възпаление на стомаха.
Нови тенденции в медицината
Световната здравна организация (СЗО) и медицински институции като тези в САЩ и Франция все повече се ориентират към персонализиран подход към лечението на гастрит. Това включва не само медикаментозна терапия, но и акцент върху диетата и начина на живот. Изследванията показват, че антиоксиданти като кверцетин и омега-3 мастни киселини от рибено масло имат противовъзпалителни свойства, които могат да спомогнат за лечението на гастрита и предотвратяването на рецидиви.
Лечението на гастрит е комплексен процес, който изисква правилна диагностика, персонализиран подход и интегриране на съвременни медицински и диететични методи. Балансът между съвременната фармацевтична терапия и естествените подходи е ключов за дългосрочния успех. В моята практика аз прилагам този всеобхватен подход, който се основава на най-новите тенденции в гастроентерологията и диететиката, с цел постигане на оптимално здраве за всеки пациент.
Бъдете здрави и се грижете за себе си!