Полезни и здравословни хранителни навици, които подобряват здравето при гинекологични болести

В моята практика често се срещам с жени, страдащи от гинекологични заболявания като ендометриоза, миома, предменструален синдром (PMS) и мастопатия. Те са предизвикателство не само за общото здраве, но и за качеството на живот. Въпреки че храненето не е панацея, то може значително да подпомогне овладяването на симптомите и забавянето на прогресията на тези заболявания. С правилна диететична интервенция, ние можем да адресираме хормоналния дисбаланс, възпалителните процеси и да подкрепим организма.

Миома и ендометриоза: Хранене за контрол на хормоните и възпалението

Миомата и ендометриозата често се свързват с прекомерна естрогенна доминация (естрадинолите са високи, прогестеронът – нисък), което изисква стратегии за регулиране на хормоналния баланс.

Препоръчвам намаляване на глутена, който увеличава възпалителните процеси и подуване. Диета с високо съдържание на фибри (например от броколи, листни зеленчуци и ленено семе) подпомага екскрецията на естроген чрез свързване на хормона в червата и елиминирането му от организма.

Противовъзпалителната диета, включваща омега-3 мастни киселини (ленено масло, мазна риба като сьомга), може да помогне за намаляване на хроничното възпаление, което е в основата на ендометриозата. Стремете се също така да избягвате млечните продукти, които имат потенциал да увеличават възпалението и хормоналния дисбаланс.

Предменструален синдром: Баланс чрез хранене

При PMS, където естрогенът и прогестеронът често се колебаят, промяната в диетата може да помогне за облекчаване на симптомите. Диета, богата на магнезий (зеленолистни зеленчуци, бадеми) и витамин B6 (банани, пиле) е особено полезна за регулиране на настроението и намаляване на подуването и болката.

Ако пациентка се оплаква от повишен апетит и раздразнителност преди цикъла, препоръчвам да се намалят рафинираните въглехидрати и захарите, които водят до инсулинови пикове и спадове, влошаващи симптомите на PMS. А защо да не добавим и малко тъмен шоколад (богат на магнезий), за да подобрим настроението – с мярка, разбира се!

Мастопатия: Намаляване на възпалението и хормонален баланс

При мастопатия е важно да контролираме естрогена, който е основен фактор за промяната в млечната тъкан. Препоръчвам увеличаване на приема на фитоестрогени от храни като ленено семе и соя, които се свързват със слаби естрогенни рецептори и помагат за модулирането на естрогенния ефект.

Антиоксиданти като витамин Е (намиращ се в ядки и семена) могат да облекчат болката в гърдите и да намалят възпалението. Ако ми се отдаде възможност за малко интелектуален хумор: бих споменала, че ако съществуваше „диета на гърдите“, тя би включвала цели орехи и ленено семе!

Нека не забравяме, че в гинекологията и диететиката се стремим да поддържаме не просто телесното, но и хормоналното равновесие. Правилната диета е съществена част от холистичния подход към здравето на жената. Храненето може да играе ролята на невидим съюзник в борбата с естрогенната доминация и хроничното възпаление – две от основните предизвикателства при гинекологичните заболявания.

Бъдете здрави!