Ненаситени мазнини

Ненаситените мазнини, както много добре знаете, са тази изключителна група мазнини, която заслужава специално внимание както в научната, така и в медицинската общност. Когато говорим за тях, говорим за молекули, които имат една или повече двойни връзки между атомите на въглерода – нещо, което ги отличава съществено от наситените мазнини, които са „наситени“ с единични връзки. Тази малка химична разлика има голямо значение за човешкото здраве и стои в основата на много от препоръките в моята практика като диетолог.

Видове ненаситени мазнини и техните ползи

Ненаситените мазнини могат да бъдат разделени на два основни вида:

  1. Мононенаситени мазнини (MUFA)
    Те имат една двойна връзка в структурата си, което ги прави малко по-стабилни от полиненаситените мазнини. Пример за мононенаситена мазнина е олеиновата киселина, която ще откриете в любимото ми маслиново масло, в авокадото и в някои видове ядки, като бадеми и кашу. Тези мазнини имат отлична репутация в медицинската литература заради положителния им ефект върху сърдечно-съдовото здраве – те спомагат за понижаване на „лошия“ LDL холестерол, без да засягат нивата на „добрия“ HDL холестерол.
  2. Полиненаситени мазнини (PUFA)
    Полиненаситените мазнини имат повече от една двойна връзка в своята молекула, което ги прави по-малко стабилни и по-податливи на окисляване. Тук имаме две ключови категории: омега-3 и омега-6 мастни киселини.
  • Омега-3 мастни киселини са истински „суперзвезди“ на храненето, и с право. Те играят роля в редица процеси, свързани с противовъзпалителните механизми, здравето на мозъка и сърдечно-съдовата система. Намирам ги често в пациенти с висок риск от сърдечни заболявания, като препоръчвам риба като сьомга, скумрия и растителни източници като ленено семе и чиа семена.
  • Омега-6 мастни киселини, от друга страна, също са важни, но като с всяко добро нещо, прекаляването може да бъде проблем. Омега-6 мазнини, които се намират в растителни масла като слънчогледово, царевично и кайсиево масло, са основно про-възпалителни. Проблемът идва, когато приемът им значително надвишава този на омега-3, което може да създаде дисбаланс и повишен риск от възпалителни процеси в организма.

Практическо приложение в Диететиката

Като диетолог и ендокринолог, аз често подчертавам пред пациентите си важността на баланса между омега-3 и омега-6 мастните киселини. Модерната диета, за съжаление, е склонна към значителен превес на омега-6 мастни киселини, най-вече поради употребата на рафинирани растителни масла. Това е нещо, което активно се опитвам да коригирам с хранителни насоки, като увеличавам консумацията на омега-3 чрез риба, орехи и ленено семе.

Пример от практиката ми

Имам пациент, който дойде при мен с висок холестерол и наднормено тегло. След като разгледах диетата му, открих, че той разчита твърде много на растителни масла с високо съдържание на омега-6 и почти не консумира омега-3. Включихме повече мазни риби в менюто му и намалихме рафинираните масла, като добавихме маслиново масло за готвене и овкусяване. След няколко месеца, не само че холестеролът му се подобри, но и той забеляза повишена енергия и по-добро настроение – ефекти, които съм свикнала да наблюдавам, когато пациентите ми „подредят“ своите мазнини.

Ненаситените мазнини не са просто здравословни – те са необходими. Те поддържат сърцето, мозъка и клетките ни здрави, като същевременно влияят положително на хормоналния баланс и противовъзпалителните процеси. В моята практика редовно насърчавам пациентите си да се фокусират върху качеството на мазнините, които приемат, и да изграждат балансирана диета, богата на мононенаситени и омега-3 мазнини. Или, ако предпочитате, казвам им да обичат маслиновото масло и рибата, защото с тях се изгражда не само здраво тяло, но и здравословен живот!