Анемия. Причини и видове. Полезни насоки към храненето.
Анемията е едно от интересните за мен заболявания. Най-вероятно това е защото аз самата страдам от него. Милиони хора в световен мащаб страдат от анемия-понижен брой на червените кръвни клетки или хемоглобин в кръвта ни. Резултатът е намаляване на количеството кислород, което кръвта ни може да пренася. Анемията нарушава способността на клетките в организма да снабдяват с кислород. В резултат на това те имат по-малко енергия за изпълняването на нормалните си функции. Важни процеси като мускулната дейност и изграждането и оздравяването на клетките се забавят и стават по-малко ефективни. Когато на мозъкът ни не му достига кислород, може да се стигне до световъртеж и намаляване на умствените способности.
Анемията не е болест, а по-скоро симптом на различни заболявания. Всичко, причиняващо недостиг в образуването на червени кръвни клетки или твърде бързото им разрушаване, може да доведе до анемия. Понякога това е първият признак на артрит, инфекция или определени тежки заболявания, включително рак.
Причини и видове Наркотици, хормонални нарушения, хронични възпаления в организма, хирургически операции, инфекции, язви, хемороиди, дивертикулоза, тежка менструация, многократна бременност, увреждания на черния дроб, нарушено функциониране на щитовидната жлеза, ревматоиден артрит, заболявания на костния мозък и недостиг на хранителни вещества (особено на желязо, фолиева киселина и на витамини В6 и В12) – всички те могат да причинят анемия. Има и голям брой наследствени заболявания като сърповидноклетъчна анемия и таласемия, който представляват анемии.
Сърповидноклетъчната анемия засяга ОКОЛО 31 000 души 6 САЩ, предимно от афроамерикански произход. Това е рядко наследствено заболяване на кръвта, при което червените кръвни клетки ставаш крехки и сърповидни по форма. Получават се болезнени „кризи“, когато засегнатите клетки запушат тесни кръвоносни съдове и причинят болезнено отичане на дланите и ходилата. Всичко това е придружено от висока температура, умора и подобни на пневмония симптоми.
Пернициозната анемия е тежка форма на анемия, дължаща се на недостиг на битамин В12. Страдащите от това заболяване не могат да усвояват витамин В12, през храносмилателната система под никаква форма. Малабсорбцията може да причини пернициозна анемия, както и лошите хранителни навици и инфекциите в храносмилателната система, болестта на Крон, стомашните операции и понякога дори строгото Вегетарианство. Ако нивото на В12 спадне прекалено много, резултатът е липса на енергия, депресия, нарушено храносмилане, диария и анемия. Продължителният недостиг на витамин В12 е свързан с риск от неврологични увреждания. Най-честата причина за анемията е недостигът на желязо.
Желязото е важен фактор за анемията, защото участва в образуването на хемоглобина – този елемент на червените кръвни клетки, който свързва кислорода и го пренася. Червените кръвни клетки имат единственото предназначение да снабдяват организма с кислород и живеят около 120 дни. При недостиг на желязо се нарушава образуването им. Желязодефицитната анемия може да се причини от недостатъчен прием или и лошо усвояване на желязото или от значителна загуба на кръв. Последното се среща често при жени, страдащи от менорагия (тежка и продължителна менструация), която от своя страна може да се дължи на нарушено хормонално равновесие, миоми или рак на матката. Жените, използващи вътрематочни противозачатъчни средства, са изложени на по-голям риск оп кръвозагуба, както и хората, злоупотребяващи с противовъзпалителни медикаменти от рода на аспирин и ибупрофен – това може да причини кръвозагуба в резултат на дразнене на храносмилателния тракт. Прекомерната употреба на аспирин, особено при по-възрастни хора, може да причини вътрешен кръвоизлив.
Симптоми Анемията често е скрита, защото симптомите и лесно могат да останат незабелязани. Първите признаци за появата на анемия могат да бъдат загуба на апетит, запек, главоболие, раздразнителност и или проблеми с концентрацията. Вече развилата се анемия може да даде симптоми като слабост, умора, хладни крайници, депресия, световъртеж, обща бледност (която се забелязва най-добре в бледите и чупливи нокти, бледи устни и клепачи) болезненост в устата, а при жените – и спиране на менструацията. Тя е свързана също със загубата на либидото. От страдащите от анемия 20% са жени, а 50% са деца. Анемията винаги изисква внимание и определяне на причината. Ако имаме анемия, а храната ни е богата на желязо, лекарят може да ни назначи просто изследване, наречено СУЕ (скорост на утаяване на еритроцитите), за да открие евентуална скрита инфекция в организма.
Включваме към храненето си ябълки, кайсии, аспержи, банани, броколи, яйчен жълтък, келп, листни зеленчуци, бамя, магданоз, грах, сини сливи, червено грозде, стафиди, оризови трици, тиквички, листа от ряпа, пълнозърнести продукти и ямс. Хранете се с богати на витамин С храни, които действат усвояващо на желязото.
Вземаме поне по 1 супена лъжица меласа 2 пъти дневно (за деца – 1 чаена лъжичка разтворена в чаша обикновено или хуманизирано мляко, 2 пъти дневно). Меласата е добър източник на желязо и важните витамини от група В.
Консумираме умерено или изключваме от диетата си храните, съдържащи оксалова киселина. Тя пречи на усвояването на желязото. Богати на оксалова киселина са: бадеми, кашу, шоколад, какао, къдраво зеле, ревен, сода, киселец, спанак, червено цвекло, повечето ядки и варива. Избягваме бирата, шоколадови десерти, млечните продукти, сладоледа и безалкохолни напитки, техните изкуствени съставки пречат на усвояването на желязото. По същата причина избягваме кафето (което съдържа полифеноди) и чая (който съдържа танини).
Важно Правим си пълна кръвна картина, за да разберем дали имаме недостиг на желязо, преди да вземем добавки, съдържащи желязо. Излишъкът от желязо може да увреди черния ни дроб, сърцето, панкреаса и дейността на имунните клетки и е свързани с рака.
Вземаме добавки на желязо само под наблюдението от лекар. Тъй като желязото се изхвърля с изпражненията, не ядем богати на желязо храни и не вземаме железни добавки заедно с богати на фибри продукти. Избягваме да използваме триците като източник на фибри.
Ако диетата ни е изцяло вегетарианска, вземаме добавки с Витамин В 12 . Не пушим. Знам, че е трудно. Избягваме и пасивното пушене. Сведеше до минимум контакта си с олово и други токсични метали. Не вземайте калций, витамин Е, цинк и или антиациди едновременно с желязо съдържащите добавки, те могат да попречат на усвояването на желязото.
Храни и съдържание на желязо Следните храни са на първо място по съдържание на желязо – над 5 мг в средно голяма порция: фасул, черен дроб (само от органично отглеждани животни), меласа, оризови трици, сурови листа от цвекло (без корените), листа от синап, леща, сушен праскови, сок от сини сливи. Храни с умерено високо съдържание на желязо (3 до 5 мг. средна порция) са: варени сушени кайсии, варени листа от цвекло, фурми, крехко месо (агнешко, пуешко, телешко), фасул, люти чушки, варен спанак, сушен и плесен грах. Консумирането на риба в съчетание богати на желязо зеленчуци подобрява усвояването на желязото. Пълно премахване на захарта от диетата – също. Е тук вече прекалих, но здравето ни го заслужава.